Пролог (предговор, увод) „Крај и почетак” Прва књига „Читава једна младост”− симболика страдања младе генерације (Ђачки батаљон) − живот у окупираној земљи из угла једног дечака, − слике живота у позадини рата, − актуелне теме ратног и послератног Београда, − критика суровости и бескрупулозности богаташког света и политичара, − мука српског сељака и унижене сиротиње.
Тема одломка: слике детињства у време окупације Београда
План текста: Дечја игра у парку Потрага за лоптом Боравак у склоништу Бомбардовање
Мотиви и слике детињства и рата: − Све мирише на велики школски распуст. − Хука се разбија о склоп кућа, што навучених застора и завеса ћуте у полукругу. − Нагло су се појавили гимназисти, и пре него што су малишани стигли да побегну, докопали се лопте. − Крупне сузе круниле су се Ненаду низ лице. − „Видиш, оно су Швабе.” − Трчале су мајушне људске прилике, смешно мале и глупих покрета. − Уче се да беже. − Заглушан тутањ. − Он се сети да није понео лопту; и би га жао. − Отворише врата. Дотрчаше нове избеглице. − Ненад је већ распознавао гранате обичних топова, што фијучу промукло и лете споро; – Обучени, на душецима су спавали жене и деца. – Један малишан нађе једну шрапнелску куглицу. Други парче гранате. – Ненад се нађе сам, пред замрзлим кућама, у празном, изривеном дворишту. – Ходник је био пун шрапнелских куглица. – Пред њим се још пушио окрњен торањ Саборне цркве. – Јасна је лежала без свести, расуте косе. – Било га је стид што га сви теше, мислећи да он то плаче због поцепаног јастука
Tри врсте мотива у делима из Првог рата: -страдање ратника (Плава гробница), -раздвајање породице (Међу својима) и -детињство пуно опасности (Покошено поље).
ВЕЖБА
Сугестивне реченице са примерима зависних реченица; одреди врсте зависних реченица у примерима:
Лепа жута кожа једва се видела под блатом; где није било блата, виделе су се широке огреботине од грања и грубог шљунка.
Између зеленила блеснула би по која зрака, и Ненад разумеде да су то ножеви на пушкама.
Бојао се да у празној кући не затекне кога.
Онда се сети да би могао понети бар један јастук, кад је већ ту.
Разумеде да је одавно требало бити у подруму.
Ненад је већ распознавао гранате обичних топова, што фијучу промукло и лете споро; онда оштро фијукање шрапнела; онда јасан, звонак, мелодичан полазак метака са монитора и лен, некако округао (Ненад га је замишљао као крупно, масно О), пун звук наших топова са бедема града.
Он зграби јастук, али није могао да трчи, јер му је јастук сметао.