ПЕСМО МОЈА
-Јован Јовановић Змај-
(1833–1904)
један је од наших најпознатијих песника, уз чије су песме одрастале наше маме, баке и прабаке. Кад порастеш, читаћеш његове најзначајније збирке: „Ђулиће” (1864) и „Ђулиће увеоке” (1882), а до сада су ти познате песме из његових збирки за децу и младе: „Чика Јова српској деци” и „Чика Јова српској омладини”. Надимак „Змај” добио је по листу који је уређивао. Теби је можда познато да је овај наш песник уређивао и један од првих часописа за децу на нашим просторима, Невен.
Песма коју ћемо читати налази се у збирци „Ђулићи” (1864), и као и остале у тој књизи, уместо наслова, носи римски број. Међутим, уместо да кажемо „четрдесет седма песма” из „Ђулића”, ми обично за њен наслов узимамо први стих: Песмо моја, закити се цветом, као што чинимо и у случајевима када су песници своје песме оставили без наслова.
Песмо моја
* Змај је „Ђулиће” посветио својој жени Ружи Личанин, а већина песама настала је у време њиховог упознавања и највеће љубави. Наслов збирке „Ђулићи” такође је везан за женино име – ђул је реч из турског језика и значи ружа. Шта мислиш, како би се могао превести наслов „Ђулићи”?
* Опиши свој доживљај Змајеве песме. Шта ти је у њој познато, а шта доживљаваш као посебно или необично?
** Објасни како ти разумеш обраћање лирског субјекта. Због чега је читава песма упућена песми? Како лирски субјекат доживљава песму?
** Усредсреди се на прву строфу. Размисли и објасни зашто су доведени у везу мотиви цвета и песме – зашто лирски субјекат позива песму да замирише светом. Какву наду он гаји када каже: Још сва срца охладнила нису? Шта нам то говори о веровању лирског субјекта у снагу песме – поезије?
** У другој строфи о песми се каже да је чедо миља. Објасни по чему је могуће не само препознати такву песму него и разумети њено значење. Покушај да објасниш однос лирског субјекта према песми.
** У последњој строфи – где је садржана поента песме – песма је на полету, а лирски субјекат јој се обраћа са жељом да му поздрави све на овом свету. Објасни како разумеш ту његову жељу. Зашто је нарочито важно поздравити славује (славље) и голубе, и сва срца, што се силно љубе? Коме је песма највише намењена?
*** Обрати пажњу на стихове и строфе у песми. Провери колико сваки стих има слогова и одреди где се налази пауза (цезура). Уочи где се подударају речи на крају стиха, и како се та подударања јављају. Запази понављања у песми и опиши какав је ритам песме.
*** Присети се Змајевих песама које су ти нарочито драге и потруди се да објасниш које су, по твом мишљењу, одлике његове поезије.
СТИХ
Потражи значење појмова стих и цезура, па одговори на питање.
У ком стиху је написана ова Змајева песма?
После ког слога је цезура?
И за ову песму композитор Корнелије Бата Ковач да написао је музику. Песму је 1980. објавио Југотон.
Сва права задржава званични Youtube канал Zdravko Colic.
Моја омиљена песма
• Да ли ти се допадају неке песме овог песника које си до сада прочитао/прочитала?
• Има ли у песми речи које се римују?
• Запази да ли песма описује неки догађај.
• Објасни која осећања у њој преовлађују.
• Пронађи, уколико их има, занимљива поређења и издвој оно које ти се нарочито допало.
• Образложи шта (по твом мишљењу) песма мора да садржи да би била лепа и занимљива.
ДА ЗАБЕЛЕЖИМО
ПЕСМО МОЈА
Јован Јовановић Змај
(1833–1904)
Песма из збирке песама Ђулићи под бројем XLVII
Књижевни род: лирика
Књижевна врста: мисаона песма
Мисаона песма: песниково размишљање о животу, људима, појавама
Тема: песма мирише, милује, казује
Строфа: катрен (строфа од четири стиха)
Стих: десетерац Пе-смо–мо-ја, за-ки-ти –се- цве-том,
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Рима: парна ( римују се 1. и 2. стих, 3. и 4. стих у строфи)
Апострофа: Песмо моја, закити се цветом,
Апострофа: стилска фигура – обраћање неживом као да је живо повишеним тоном
***Прави разлику између ова два слична појма:
Апостроф: каз’ти (казАти) правописни знак (‘) који означава да недостаје слово
По часопису за децу "Невен" чији је оснивач био Ј.Ј.Змај, Џон Тимоти Бајфорд снимио је серију "Невен". Погледајте инсерте из серије...
|
|