Немачки књижевник, сликар и добитник Нобелове награде за књижевност (1946) изразити пацифиста. Он се успротивио милитаризму у Првом светском рату и 1922. емигрирао у Швајцарску. У Другом светском рату био је противник нацизма. Био је под снажним утицајем индијске културе. Херман Хесе у есеју „Магија књиге” (написаном 1930) разматра историјски пут писане речи, магију књиге, која је на почетку била само за посвећене, а тек касније постала опште добро – њену прошлост и будућност.
„Код свих су народа речи и списи нешто свето и магично; именовање и писање су праисконске магијске радње, магично освајање природе кроз дух. Посвуда се у свету слави дар светих списа слави као божанско порекло. Код највећег броја народа писање и читање беху свете тајне, вештине које је поседовало само свештенство; беше велика и неуобичајена ствар. Ако би се какав млад човек одлучивао да се преда овим моћним тајнама, а то није било лако извести – требало је искупити се даровима и жртвама.”
"Ако се једном догоди, када све по чудима крене, да књиге буду у моди – библиотеке ће, уместо чланове, уписивати фанове и литерарне манекене!" (Пеђа Трајковић)
Образложити значење цитата Еразма Ротердамског: Кад год дођем до нешто новца, ја купим књиге, а ако нешто остане, купим храну и одећу.
„Надам се да можемо да дамо нашој деци свет у којем ће читати, у којем ће им се читати, у којем ће замишљати и разумети.“
Нил Гејмен (одломци из говора)
ДА ЗАБЕЛЕЖИМО
Херман Хесе (1877–1962) Магија књиге
-есеј написан 1930.
пацифиста – решавања спорова мирним путем пацифизам – миротворство милитаризам – војна сила као средство за решавање спорних питања концепт – овде: идеја, појам, представа прогрес – напредак, развијање
есеј – књижевно-научна врста, оглед – историјски пут писане речи, магија књиге, – на почетку је књига била само за посвећене, – књига је постала опште добро – прошлост и будућност књиге
Свет књига човек није добио као поклон природе већ га је створио својим умом. Историја људског духа може се представити само у форми збирке књига. Књиге и писање имају функцију која је вечна. Формулације речима и давање ових формулација кроз писање омогућавају континуитет самосвесности. Радио и филм преотели су од штампане књиге само онај део функције који је небитан. Читаоци откривају, корак по корак, како је огроман, разноврстан и благословен свет књига! Свет књига је храм са хиљаду ходника и дворишта у којима је присутан дух свих нација и епоха. „Надам се да можемо да дамо нашој деци свет у којем ће читати, у којем ће им се читати, у којем ће замишљати и разумети.“