Коста Трифковић је српски књижевник и правник. Рођен је 1843. године у Новом Саду. Писао је комедије и позоришна дела. Поред Избирачице најпознатија дела су му Љубавно писмо и Француско-пруски рат. Умро је у Новом Саду 1875. године. Коста Трифковић био је значајан српски књижевник из доба роматизма. Рођен је 1843. године у Новом Саду као Константин Трифковић. Основну школу, гимназију и поморску школу завршио је у Ријеци, па неко време био морнар. Очекивао је много од таквог начина живота, али се разочарао, па је завршио право и постао чиновник у Новом Саду. У књижевности се исказао највише као драматичар, тј. комедиограф и то у књижевном раздобљу која се није баш дичило овим жанром. Написао је петнаест позоришних дела, углавном комедија, тачније позоришних игра. Међу тим делима су „Избирачица“; „Љубавно писмо или драмати“, „Француско-пруски рат“, „Златна барка“ и друге. Прерађивао је и туђе позоришне комаде, најчешће немачке, попут „Мило за драго“, „Тера опозицију“ и друге. Осим драмских текстова писао је и поезију те хумористичне цртице, па их објављивао у тадашњим часописима и листовима. Коста Трифковић умро је 1875. године у Новом Саду.
Материјал: Школа плус
Малчика је девојка из новосадске градске породице коју је Коста Трифковић у својој комедији “Избирачица” описао као размажену и намћорасту девојку која на крају сноси последице свог неодговорног и лошег понашања. Њено понашање је хладно и охоло. Претерана родитељска љубав ју је размазила и учинила незахвалном према њима и безобзирном према другима. Због дугог двоумљења и много премишљања, Малчика је на крају морала да се уда за младића кога никада није замишљала као свог будућег мужа. Од свих девојака она је најдуже бирала, а остао јој је онај кога ниједна друга девојка није хтела, јер избирачица и избирач увек нађу отирач.
Анализа ликова Малчика – млада и лепа девојка која мисли да је она најбоље што може да се деси једном мушкарцу. Свесна је своје лепоте и зна да је користи за своје потребе. Толико самопоуздање може да захвали својим родитељима који јој одувек говоре да је најлепша и најпаметнија. Као одрасла, она их врти око малог прста, баш као и мушкарце који јој се допадају. Она је јако паметна, иако би се некада чинило супротно. То потврђује начин на који долази до онога што жели. Ипак, уз све те одлике које има, понекад исто зна да буде завидна, поготово на своје другарице за које мисли да добијају већу пажњу од ње, што сматра необичним и немогућим. Тада она намерно омаловажава своје „супарнице“. Али Малчинка није сасвим једнослојан лик, стога упознајемо и њену другу страну, ону која препушта мушкарце за које је мислила да има право на њих, женама које их истински воле. Она се задовољила мушкарцем који истински воли њу.
Савета – Малчикина полу-сестра. Оне нису одиста у роду, већ је она посвојена од Малчикихних родитељ још од кад је као дете остала сироче. Свесна је да су је Соколовићи спасили и зато се вечно осећа дужном тој породици. Стога неће ни да чује да пође за мушкарца који се свиђа Малчики, чак и кад је то мушкарац којег она љуби и који љуби њу. Она је одлучна да се жртвује, само како би њена Малчика, коју сматра сестром и коју воли више него себе, била срећна. Срећом, Малчика се ипак показала као поштена, па је препустила мушкарца који јој се свиђао Савети која га је истински волела.
Бранко – младић који је заљубљен у Савету. Покушава да придобије њену пажњу, али га она стално одбија. Суочава се с њом неколико пута, али она није хтела да пристане на његову љубав чак и након што је дознао да јој се свиђа. Његов мушки понос га је натерао да јој се свети након што га је одбила, па је у заносу запросио Малчику. Каније је пожалио јер није могао да заборави девојку коју је истински волео.
Био је журналиста и веома паметан, понекад и сувише озбиљан, што је Малчики сметало, као и то што је био сиромашан. Бранко није замерао својим противницима и са свима је био пријатељ. Срећом, на крају је добио жену коју је волео.
Тошица – неспретан младић који је преко ушију био заљубљен у Малчику. Он ју је од свих највише волео и искрено је тражио њену руку, иако је био јако слабог вида, претерано врцкав и наизгледа недостојан тако популарне удаваче. Али он од своје љубави није одустајао. Чак и након две одбијенице он није могао да прихвата да неће бити Маличкин муж, па се окушао и трећи пут, кад га је напокон прихватила. Био је и мудар, па је открио својим супарницима да су жене у које су они били заљубљени, заљубљене и у њих. Можемо рећи да је његова истинољубивост била главни разлог срећног расплета Соколовић и Јеца – Малчикини родитељи који су своју кћерку у свему размазили. Волели су је безусловно и преко мере, толико да нису могли ништа да јој забране, у свему су јој повлађивали. Чак и кад их је искоришћавала и била груба према њима, они се нису побунили. Испуњавају њене хиреве и не желе да јој се супроставе, а она њима манипулише. Они нису били лоши људи, само нису могли да гледају своју ћерку несрећну. У свему су јој попуштали, али на крају су доживели да им се кћерка срећно удала. То им је била највећа награда.
Питања за дискусију:
1. Комедије приказују мане обичног човека. Та мана је често преувеличана (тврдичлук, лењост, хвалисавост…). Заплет настаје када неки други лик комедије жели да супротстави нечему што представља лик са маном. Свака комедија тежи да буде поучна и да гледаоци или читаоци преиспитају себе у вези са манама којима се бави комедија. Комедија увек има срећан завршетак.
Постоје три врсте комедија:
а)комедија карактера– у њој се приказује лик који је носилац неке мане (лењивац, тврдица, уображени болесник…);
б)комедија нарави– у њој се приказује изопачено понашање неког друштва, мане неког времена (похлепа, улизивање, лажни патриотизам…);
в)комедија ситуације– приказује неку забуну која покреће низ комичних дешавања (замена личности и разни други неспоразуми…).
Шта мислите, којој врсти комедије припада „Избирачица“? Образложи свој одговор у виду конкретних доказа.
2. Шта значи пословица „сваки пробирач наиђе на отирач“? Објасни на примеру из ове драме.
3. Наведи комични детаљ који ти је био најсмешнији.
4. Данас се доста прича о попустљивом васпитању. Шта мислиш о томе? Какав модел васпитања би данашњи родитељи требали да примењују?
5. Шта је, по твом мишљењу, најважније у односима између људи?
6. Шта мислиш ко је за већу осуду, Малчика или њени родитељи? Објасни.
ДА ЗАБЕЛЕЖИМО
ИЗБИРАЧИЦА Коста Трифковић (1843-1875)
Књижевни род: Драма Књижевна врста: Комедија Време радње: 19. Век Место радње: Нови Сад Тема: Размажена, хировита Малчика бира просце
Ликови: Малчика, Савета, Бранко, Штанцика, Тошица, Соколовић, Јеца, Јован Поруке: Ко високо лети нискло пада. Пробирач нађе отирач. Све се враћа, све се плаћа. "Избирачица" је комедија која се састоји из три чина. У својој структури има три елемента.
Први: писац описује нормалан живот – уобичајен и миран, без потреса, промена и било каквих сукоба. Други: долази до одређеног догађаја кој утиче на промену у понашању неког од ликова што за последицу има његов сукоб са околином. Трећи: елемент је повратак на стање са почетка комедије, када поново владају мир и спокојство. Главни ликови у комедији имају различите типске особине: заблудела особа – главни јунак који долази у сукоб са околином, варалица – лик који је покретач радње и који доводи у заблуду главног јунака комедије, резонер – лик који заблуделу особу враћа у реалност, а ту су и активни и пасивни помагачи – ликови који подстичу заблуделу особу у једном или другом смеру.