Данило Киш био је српски и jугословенски романописац, есејиста, преводилац и дописни члан Српске академије наука и уметности. Сматра се једним од најзначајнијих српских књижевника 20. века.
Збирка новела "Рани јади" садржи три целине: -пре рата, -за време и -после рата.
Има прстенасту композицију: почиње и завршава се временом када је Андреас одрастао и постао писац који прича о својој породици и о рату.
У Еолској харфи, приказана је зрелост наратора који ће, по предвиђању овог необичног инструмента, прећи код деде у Црну Гору. Живи у свету чула – компоновао би фугу за јоргован и оркестар.
Породична прича о Андреасу Саму састоји се из три дела од којих смо већ упознали први: збирку приповедака (са елементима романа) Рани јади.
Упознајемо се са још једном приповетком из књиге Рани јади, са тематиком везаном за одрастање јеврејског дечака Андреаса Сама у сиромаштву и у ратним условима (по чему има обележја романа). Ова је прича додата након првог издања збирке уз објашњење да представља лирски епилог првог дела његове трилогије "Породични циркус".
„Мада је настала је неких петнаест година после штампања књиге Рани јади, прича Еолска харфа тематски припада том циклусу. Стога сам је, у оквиру Сабраних дела, уврстио у ову збирку, на крају баладе, као неку врсту лирског епилога.” (Напомена аутора, јула 1983)
Сећања наратора на детињство усредсређена су на дечакову потребу за необичним и лепим, али у њему провејава и сета због свега онога што зна да се касније догодило, а некада је било само дечакова слутња. (Читанка, 170.стр)
Читање са оловком у руци: -обрати пажњу на oсећања и размишљања наратора – дечака Андија, -означи описе инструмента, а затим и простора на који треба да буде постављен. -подвуци музичке изразе
"Еолска харфа" затвара збирку. Писац ју је 1983. придружио осталим причама, желећи да Рани јади добију свој лирски епилог, како сам аутор наводи у напомени на крају. Поново, не без ироније, напомиње да Еолска харфа долази на крају баладе. Не бежећи од топлине и извесне меланхолије и сете, али свакако бежећи од претеране сентименталности и патетике, Киш иронично употребљава тај клише. Да би еолска харфа испунила своју сврху, те била и лепа и корисна, способна да преноси звук времена, потребно је да јелово стабло престане да буде дрво и након десет година постане електрична бандера, са преврнутим кинеским шољама на врху, повезана жицама са другим бандерама. И опис еолске харфе можемо читати као поетички исказ и метафору за стваралаштво – потребне су године, труд, патња, пуцање, жега, снег и киша да би се дотакло савршенство, да би харфа преносила звук времена. Већ навикнути на честе измене перспектива приповедача, уочавамо да се у овој причи осећа највећа удаљеност између времена приповедања и времена о коме се приповеда. Догађаји из детињства смештени су у прошлост, а приповедање се одвија у првом лицу, несумњиво с тачке гледишта одраслог Андреаса. На завршетку приче као да се време приповедања и приповедано време приближавају онда када је потребно дати упутства за коришћење еолске харфе, а с тачке гледишта дечака: -Сад се само треба осврнути да се уверите да нема никог на Царском друму, никог у житу, никог у јарку, никог на хоризонту. Уколико наилазе кола натоварена сеном, луцерком или житом, хитро се сакрити у одводни канал испод друма и сачекати да кола прођу. (Киш 85, 86)
У последњем пасусу, иако и даље чујемо приповедачки глас одраслог Андреаса, о дечаку се говори у трећем лицу, не толико због питања идентитетa (Андреас можда и нисам ја), колико због објективности харфе и њеног пророчког гласа, чиме се заокружује судбина јунака-приповедача-аутора и збирка приповедака Рани јади чини целовитом.
У писму господину Беркију Андреас је написао да ће постати песник. Шта је казао да ће прво написати? О чему говори Еолска харфа? (о томе шта је потребно да би неко постао писац) Шта је харфа? Како тај инструмент изгледа? Постоји ли еолска харфа? Шта је дечак назвао тим именом?
Како настаје еолска харфа? Истаћи све детаље помоћу којих је дочаран необичан инструмент на којем свирају ветрови. На основу тога закључити каква су осећања усамљеног, осетљивог дечака. Које је идеално место за хватање звука са те харфе? Каква су говоркања околине? Могу ли се избећи? Зашто је важно да нико не види дечака када ослушкује поруке ветра? Како он успева неометано да ослушкује брујање жица кроз бандере?
Приповедачке перспективе се смењују: I одрасли приповедач (догађаји из перспективе одраслог) II деветогодишњи дечак (евоцирање доживљеног из дечјег искуства). Када, и у којој мери, наратор користи форму обраћања, приповедање у другом лицу?
Истражи на који се начин у тексту преклапају прошлост, садашњост и будућност.
Звук времена: ескадрила бомбардера
Где треба поставити харфу да би пропевала? Какву је „судбину” харфа певала на уво дечаку?
Подвуци делове текста у којима је реч о догађајима који ће у дечаковом животу тек уследити.
Из њих сагледаj у каквим је животним условима растао:
- радио је као слуга код господина Молнара; - оца су одвели и никад се није вратио; - живео је у уџерици са набијеном земљом уместо пода; - није имао ни нове књиге, ни оловке, налив-перо; - имао је мутно порекло (отац је покушао променом презимена Кон у Киш да га заштити од јеврејског печата зато што је у Мађарској био на власти фашистички режим; његовог оца нацисти су одвели у логор Аушвиц из којег се никада није вратио).
"Образложи смисао и функцију завршног пасуса. Објасни како се у тексту доводе у везу мотив (јеврејског) порекла, породична драма и ратни контекст (приповедано време).
Данило Киш није могао да заборави детињство: „Ја до данас нисам у стању и још не долазим у искушење да пишем о било чему другом... осим о ономе што сам лично како се то каже доживео, што ће рећи видео, чуо, одболовао. Одатле у мојим књигама тзв. удео аутобиографског...”
Истражи стилска средства којима је постигнута сугестивност у описивању еолске харфе.
А распукнуће се, као жалосно срце, кад схвати да је коначно и неопозиво престало бити стабло, дрво, зелен-бор, и да је, коначно и неопозиво, постало електрична бандера.
Тада, кад рањено, напукло стабло схвати да је заувек ту укопано до колена и изнад колена и да му, дакле, нема бекства, тада му не остаје ништа друго него да гледа у даљину, ка шумама које му машу главом.
Зашто је поглед некадашњег зелен-бора уперен ка шумама?
И да схвати да су му најближи пријатељи, пријатељи и другови, она друга два стабла на неких педесет метара од њега, лево и десно; исто тако ојађена и укопана до колена у црну земљу.
Како људи себи бирају пријатеље? Зашто је дечак усамљен / ојађен и укопан до колена у земљу? Како треба себи да бирамо пријатеље? Одакле се чини да допиру звуци времена?
Идеално време за такву харфу је врели јулски дан, каникуле, када јара трепери у ваздуху, а „баба тера козлиће”; кад је стабло суво и звонко као да је шупље.
Захваљујући тој чињеници, стуб харфе, попут антене, хвата звуке и из давнина; мелодије допиру из прошлости и из будућности.
Предратно време у тим тренуцима представља давнину – терет живота учинио је дугим временски распон од пре рата до садашњег тренутка у којем дечак самује.
Одакле долази надахнуће за свирање/стварање музике? Да ли је неопходан ветар? Шта је услов за писање? Јасно вам је: ту је потребна самоћа.
Звуци времена: "Неко ће још помислити да сте толико блесави да верујете да се у сувој, напуклој електричној бандери роје пчеле, па сте се полакомили на мед; неко ће можда рећи да ослушкујете долазак савезничких авиона и да о томе извештавате неког; а неки могу ићи у својим фантазијаматако далеко да ће помислити како примате неке тајанствене поруке из етера."
Искажи основне поруке из текста на основу повезаности: -породичне драме (оца који је одведен), -ратног контекста (бомбардери, потказивачи, сарадници непријатеља…) и -сиромашног и тешког детињства маштовитог дечака. Харфа потврђује уметничке склоности. Имао је фантазију Самових, дар за писање (по речима господина Беркија у причи Дечак и пас). Он чезне за даљинама, жељан је бекства, а везан за тло завичаја; уметника прати неразумевање средине, зато бежи у самоћу и предаје се свом стваралаштву. Уметници су они који преносе звуке различитих времена и простора.
Данило Киш (1935–1989) Еолска харфа
"Рани јади" – збирка приповедака садржи три целине: пре рата, за време и после рата. Књижевни род: епика Књижевна врста: приповетка Еол – господар ветрова из грчке митологије Харфа – најсложенији жичани инструмент коришћен још у сумерско-вавилонској култури Еолска харфа – симбол уметника Лирски субјект: Андреас Сам, Анди Два наратора: одрасли и непоуздани приповедач (дечак) Приповедачке перспективе: I одрасли приповедач (догађаји из перспективе одраслог) II деветогодишњи дечак (евоцирање доживљеног из дечјег искуства) Звук времена: ескадрила бомбардера Звуци из давнина: некадашње време, предратно, тако давно Симболика сандаловог дрвета и тамјана: религијско, свето, духовно наслеђе "баба тера козлиће" – бела паучина која с пролећа лети ваздухом; привид, фатаморгана / прича о баба Марти и њеним јарићима "отићи у црну земљу" – у смрт