ИСИДОРА СЕКУЛИЋ
била је српски прозни писац, романописац, есејист, полиглот, ликовни критичар и академик. Рођена је у Мошорину 16. фебруара 1877. године, а умрла у Београду 5. априла 1958. године.
Прва је жена чланица Српске академије наука и уметности.
Рођена је у Мошорину, селу у Војводини. Детињство је провела у Руми, Земуну и Новом Саду. Била је ћерка Љубице и Данила. Отац Данило био је општински бележник.
Исидору је крстио поп Зоља, брат Ђуре Даничића. Кум на крштењу био је др Милан Ђорђевић тадашњи уредник новосадске „Заставе“. У Новом Саду је похађала „Вишу девојачку школу“. У Сомбору се школовала на „Српској препарандији“.
„У школској торбици, долазећи кући, налазила сам поруке подсмех, своје карикатуре, и све се сводило на то да забијам нос у књигу и да се правим важна. Ја нисам забијала нос у књигу, али су ми они око мене придавали важност коју сама себи нисам давала. Напротив, увлачила сам се у себе и бежала у последње редове, у најтамније углове. Осећала сам да сметам, да изазивам својом жељом за знањем“,
Исидора Секулић је овако описала своје детињство. Са четрнаест година, захваљујући оцу који се сам бринуо за децу, јер је остао рано без жене, а и без једног мушког детета, већ је знала пет светских језика и била далеко изнад својих вршњака по знању. Осим књижевности добро је познавала природне науке и филозофију. Дипломирала је на Педагошкој школи у Будимпешти, математику и природне науке, 1892. године.
У Будимпешту на школовање послао ју је отац, који је тада био уважени градски капетан.
Године 1900. задесиле су је опет породичне трагедије: исте године умире јој отац, а затим брат Димитрије. Сахрањени су на земунском православном гробљу. На гробљу је проводила доста времена, виђали су је како сатима остаје тамо. Упознала је гробара Николу који јој је причао о животима људи који су сахрањени на земунском гробљу. Она је све Николине приче бележила у црну свеску, коју је носила са собом сваки пут када би ишла на гробље. Тако је настало Исидорино велико дело „Хроника паланачког гробља“.
Спомен-соба српске књижевнице Исидоре Секулић у Универзитетској библиотеци "Светозар Марковић" отворена је за посетиоце сваког радног дана од осам до 15 сати, а улаз је бесплатан.
Поред намештаја, у спомен-соби је и Исидорина библиотека, лични предмети и рукописи.
Поред намештаја, у спомен-соби је и Исидорина библиотека, лични предмети и рукописи.
Године 1922. је докторирала у Немачкој. Радила је као учитељ математике у Панчеву, Шапцу, Скопљу и Београду. Због њених учесталих здравствених проблема (она је патила од туберкулозе), често је била на боловању. У Норвешкој се удала за пољског лекара Емила Стремицког, који је умро убрзо након склапања њиховог брака (1914. године).
Исидора се никада више није удавала и није имала деце. Болест је рано однела све чланове њене породице и оставила је потпуно саму да се бори са учесталим мигренама и слабим здрављем. Све ове породичне трагедије дубоко су утицале на њену личност и стваралаштво и обликовале је као усамљену и затворену жену.
БУРЕ
|
|
Прву збирку приповедака Сапутници, која наликује на приповедну врсту исповедног дневника Исидора Секулић објављује 1913. године. Приповетка Буре, која је написана у првом лицу је први део од пет делова из ове збирке. У њој је насликана девојчица која живи у свом свету, старом бурету у коме руши географске границе и машта, а када се то буре уништи схвата шта је смрт и уочава пролазност живота, јер "има неко проклетство да ништа вољено не може остати".
Приповетка Буре почиње сликом веома радознале и маштовите девојчице, која је заробљена у свом свету. Њено слободно време нису могли да попуне школски задаци, књиге природних наука и лексикони, лутке и мали брат. Зато је желела да има своје скривено место у коме ће само она одређивати правила понашања. Она је изабрала старо шупљикаво и сасушено буре, пуно корова, гљивица, мрава и гуштера, од кога се плашила, али није одустала. Док су се деца играла напољу она је направила од бурета свој дворац у којем је бујала фантазија. У њему је сањала своје снове и уживала у сунцу и светлости. Сањала је о великим морима, о пределима где сунчани зраци у тешким дебелим витицама падају на земљу, о страшној студи и глечерима. Уживала је у друштву ситних инсеката, бубица, цврчака, лептира о којима је бринула, а највише је волела птичицу која је сваког јутра слетала на дашчицу крова, а напустила је када је порасла и пронашла друго друштво.
У том трулом бурету девојчица је научила да воли оно што не види, оно што нема, и оно што мора да прође. Једне септембарске ноћи дигла се страховита олуја, која је уништила буре. Отац девојчице је говорио да се буре не може поправити, а девојчица је "вриштала и дрхтала с оним болесним очајањем сирочета које комшијске матере љуби и у бурету летује". Ово место, заједно са кућом и двориштем, продато је. И Исидора Секулић каже: "Да ми је да га купим, да га узидам у кулу, да кулу забравим са девет кључева, да се могу зазидати трагови мртвих дана."
Your browser does not support viewing this document. Click here to download the document.